Ilmus vaimse kultuuripärandi infovihikute komplekt

27.03.2012

Rahvakultuuri Keskus ja UNESCO Eesti Rahvuslik Komisjon esitlevad 2. aprillil vaimse kultuuripärandi infovihikute komplekti.

UNESCO on tõstnud vaimse kultuuripärandi kogu maailmas tähelepanu keskmesse. Nüüd on selle kohta ka eesti keeles põhjalik teave igaühele kättesaadav.

Vahvate piltidega illustreeritud infovihikutes selgitatakse rohkete näidete varal, et vaimne kultuuripärand tähendab selliseid põlvest põlve edasiantud teadmisi, oskusi, kombeid ja tavasid, mis on kogukondadele omased ja olulised ka praegusel ajal. Olgu selleks siis Argentiina tango või labajalavalss. Vaimne pärand on ka suitsusaunas käimine, jääteel sõitmise oskus ning munade värvimine ja koksimine, mida paljud meist tuleval nädalavahetusel teevad. Eesti vaimse kultuuripärandi nimistust leiab teisigi põnevaid näiteid. 

Vabaõhumuuseumi direktori Merike Langi sõnul on üks killuke eestlaseks olemisest näiteks rukkileiva söömine ja ka taas au sisse tõusnud leivaküpsetamise oskus. „Sellistel vaimse kultuuripärandi killukestel põhinebki ühtekuuluvustunne oma kogukonna, kodukoha ja rahvaga,“ lisas Lang.

Infovihikud valmisid UNESCOs 2009. aastal. Eestikeelse väljaande süda on vihik „Vaimne kultuuripärand Eestis”, mis räägib vaimsest pärandist ja selle hoidmisest siinsete näidete varal.

Kõiki kaheksat infovihikut saab tellida Rahvakultuuri Keskusest ja lugeda veebilehel www.rahvakultuur.ee/vkpinfovihikud.