Dr Els Heinsalu Eestist sai L’Oréal Balticu stipendiumi „Naised teaduses“
26.05.2017
26. mail Riias peetud pidulikul tseremoonial võtsid viis naisteadlast Lätist, Leedust ja Eestist vastu stipendiumi 6000 euro väärtuses.
Eesti osales selles stipendiumiprogrammis esmakordselt. Stipendiumi sai dr Els Heinsalu, kes töötab Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi eksperimentaalse kõrge energia füüsika ja teoreetilise füüsika laboris Eestis ja uurib keele- ning ökosüsteeme. Keele- ja ökosüsteemid näivad kõrvaltvaatajale esmapilgul küllaltki erinevad, kuid nende aluseks olevad matemaatilised mudelid on suhteliselt sarnased. Tänu sellele on nende valdkondade uurimises mitmeid paralleele. Kohandades ühes valdkonnas välja töötatud vahendeid, meetodeid ja mudeleid on võimalik lahendada teise valdkonna probleeme. Kasutades matemaatikat võime saada huvitavat lisainformatsiooni keelesüsteemidest. Eduka teaduskarjääri kõrvalt on Els nelja lapse ema ja ta on aktiivne teaduse populariseerija olles üks Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutajatest. Selle organisatsiooni eesmärk on suunata tähelepanu probleemidele, millega puutuvad kokku noored, ning populariseerida teadust.
Lätist said stipendiumi kolm andekat Läti teadlast: Renāte Ranka, Jekaterina Ivanova ja Marina Sokolova. Leedust sai stipendiumi Leedu teadlane Urte Neniskyte.
1998. aastal loodud L’Oréali-UNESCO programm „Naised teaduses“ loodi selleks, et tunnustada teadlasi ja soodustada naiste kaasamist teadusse. Programmi raames autasustatakse naisteadlasi, kelle saavutused edendavad teaduse arengut.
Balti stipendiumiprogramm „Naised teaduses” loodi Lätis 2005. aastal. 2017. aastal laienes programm ka Eestisse ja Leetu, et toetada noori naisi kogu Baltikumis loodus-, keskkonna-, füüsika- ja inseneriteadustes. L’Oréal Balticu stipendiumiprogramm „Naised teaduses“ saab teoks koostöös UNESCO Läti Rahvusliku Komisjoni, Läti Teaduste Akadeemia, UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjoni ja Eesti Teaduste Akadeemia, UNESCO Leedu Rahvusliku Komisjoni ja Leedu Teaduste Akadeemiaga.
Tseremoonia ajal esitleti ka uut rändnäitust „Naised teaduses“, mis tutvustab viit noort Balti naisteadlast.