Eesti tekstiilikunst näitusel UNESCOs
19.11.2019
18. novembri õhtul avati UNESCO peakorteris pidulikult rahvusvaheline vaimse kultuuripärandi näitus „Walking the (Indigo) Walk“, mis tutvustab kangaste reservtrükki ja indigoga värvimist maailmas. Eestit esindab näitusel kangatrükkal, sinetaja ja tekstiilikunstnik Õnne Uus tööga „Peipsi rüsi“.
Foto: Erik Uus
Reservtrükk on traditsiooniline kangatrükitehnika, mille puhul töödeldakse valget kangast erilisse kaitsesegusse ehk vaapa kastetud trükipakuga. Pärast kuivamist värvitakse trükitud kangas indigoga siniseks, kuid trükitud valged mustrid joonistuvad sellel kaunilt välja.
Õnne Uusi näitusetöös kasutatud mustrid on inspireeritud etnograafilistest vöö-, kinda- ja särgimustritest ning vanadest trükitud tekstiilidest. Kangas on trükitud käsitööna valmistatud trükipakkudega. Õnne Uus on põhjalikult uurinud reservtrüki ajalugu ja koos trükipakumeistri ja kunstniku Pavel Varuniniga on neil õnnestunud ellu äratada iidne kangavärvimise tehnika, mis oli Eestis juba üle saja aasta hääbunud. „Indigoga värvimise ja pakkudega trükkimise ajalugu ulatub kaugesse minevikku. Pean oluliseks, et säiliksid selle valdkonna oskused ja teadmised kaasajas. Näitus aitab sellele kindlasti kaasa,“ ütles Õnne Uus. Peipsimaa külastuskeskuses viiakse läbi kõigile huvilistele avatud kangatrüki ja trükipaku valmistamise õpitubasid ning näitusesaalides on võimalus uudistada reservtrükis traditsioonilisi rõivaid ja kangaid.
UNESCO peakorteris avatud näitusel saab kinnitust, et vaimne kultuuripärand tõesti ühendab maid ja rahvaid, peegeldades samal ajal maailma kultuurilist kirevust. 18 riigi käsitöömeistrite, tekstiilikunstnike ja disainerite kasutatud motiividel ja mustritel on kõigil oma lugu, olgu see siis pärit Tšehhist, Austriast, Nigeeriast, Bangladeshist või Eestist.
Näituse peakorraldaja on UNESCO Austria rahvuslik komisjon. Eestist aitasid näituse valmimisele kaasa Peipsimaa külastuskeskus, kultuuriministeerium, Eesti saatkond Prantsusmaal ja UNESCO Eesti rahvuslik komisjon.