Algas kandideerimine Balti riikide „Naised teaduses“ stipendiumitele

31.05.2024

Balti riikide teaduste akadeemiad ja UNESCO rahvuslikud komisjonid avasid ühise naisteadlaste stipendiumite konkursi. Kandideerimine on avatud 5. juulini 2024. Kaheksa silmapaistvat Balti naisteadlast – kaks Lätist ja kolm nii Eestist kui ka Leedust – saavad igaüks 7000 euro suuruse stipendiumi tunnustusena senise töö eest ja teadustöö tegemiseks oma valdkonnas.

Kandideerima on oodatud teadlased, kes on doktorantuuris mõnes Eesti ülikoolis või teadusasutuses või on doktorikraadi omandanud mitte enam kui seitse aastat tagasi ja töötavad mõnes Eesti ülikoolis või teadusasutuses.

Kõigis kolmes riigis antakse välja kaks stipendiumi loodusteaduste, inseneeria ja tehnoloogia ning meditsiini valdkondades – üks doktorandile ja teine doktorile. Eestis antakse lisaks üks stipendium sotsiaalteaduste valdkonna doktorile ning Leedus sotsiaal- ja humanitaarteaduste valdkondade doktorile. Seega on Eestis kandideerima oodatud naisteadlased, kelle uuringud kuuluvad inseneriteaduste ja tehnoloogia, loodus-, arsti- või sotsiaalteaduste valdkonda.

Eesti teaduste akadeemia president Tarmo Soomere tõdes, et teadusesse sisenemise barjäär kasvab üha kõrgemaks. „Eriti käänulised on teadlastee esimesed etapid naisteadlaste jaoks, kelle õlgadel on sageli mitmekordne koorem. Akadeemia soovib julgustada ja toetada säravaid noori naisteadlasi ning anda samas ühiskonnale sõnumi, et mida tugevam ja mitmekülgsem on meie teadus, seda helgem ja kindlam on Eesti tulevik.“

Balti riikide laureaatide ühine auhinnatseremoonia toimub 2024. aasta sügisel Vilniuses.

Stipendiumite eesmärk on naiste toetamine nende teadlaskarjääris. Eesti laureaatidele väljaantavaid stipendiume rahastab teadus- ja haridusministeerium. Kandideerida saab Eesti teaduste akadeemia konkursside e-keskkonnas.

Lähem info ja konkursi tingimused