Eestis toimus rahvusvaheline ÜRO matke kooliõpilastele

29.04.2019

25.-28. aprillil toimus Noarootsi gümnaasiumis Eesti UNESCO ühendkoolide rahvusvaheline ÜRO matke. Ametlik programm ja tõsised arutelud komiteedes algasid reede hommikul ning üritus lõppes ÜRO Peaassamblee istungiga pühapäeval. Sündmusel oli kokku 100 osalejat, nende seas õpilased ja õpetajad Eestist, Lätist, Ukrainast, Belgiast, Venemaalt, Leedust ja Saksamaalt.

Rahvusvahelisel konverentsil olid noored delegaadid jagatud kolmeks kommiteeks: ÜRO Keskkonnaprogramm, ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Amet ja ÜRO Julgeolekunõukogu. Komiteed arutasid vastavalt IKT ja kestliku arengu, kliimamuutuste ja migratsiooni ning küberturvalisuse teemadel. Sel aastal tegutses matkel esmakordselt rahvusvaheline meedia toimkond, kus noored mängisid BBC News, Buzzfeed, The Daily Telegraph, The Rebel ja Vice News ajakirjanikke.

ÜRO matke töökeel oli inglise keel ning konverentsile eelnes mitmekuine ettevalmistus: noored tutvusid ingliskeelse diplomaatilise sõnavaraga, mängisid läbi ÜRO tööprotsesse, tegid uurimistööd esindatava riigi poliitika ja käsitleva teema kohta ning kirjutasid riigi seisukohta kirjeldava kokkuvõtte. 

ÜRO matke toimumisse panustasid Eesti ÜRO matke noored, MTÜ Mondo Maailmaharidus- ja koolituskeskus, UNESCO Eesti Rahvuslik Komisjon, Tartu Keskkonnahariduse Keskus, Keskkonnainvesteeringute Keskus, Välisministeerium ja Haridus- ja Teadusministeerium.

Infot Eesti UNESCO ühendkoolide ja ÜRO matke kohta leiab UNESCO ERKi veebistMaailmakooli portaalist ja Eesti ÜRO matke Facebooki lehelt