Odessa kanti maailmapärandi nimekirja

25.01.2023

Maailmapärandi komitee kandis täna, 25. jaanuaril peetud erakorralisel istungil ohustatud maailmapärandi nimekirja kolm uut paika. Vaatamata Venemaa aktiivsele vastuseisule jõudis komitee hääletuse tulemusena nimekirja rikka ja mitmekihilise pärandiga Ukraina sadamalinna Odessa ajalooline keskus.

Maailmapärandis on nüüd ka Rachid Karami-nimeline rahvusvaheline messikeskus Liibanonis Tripolis, mille projekteeris aastatel 1962-1967 kuulus brasiilia arhitekt Oscar Niemeyer. See kompleks ei saanudki kunagi lõplikult valmis, sest ehitustööd katkestas 1975. aastal kodusõda, kuid ikkagi on tegu 20. sajandi ühe kõige esinduslikuma moodsa arhitektuuri näitega Araabia riikides.

Nimekirja lisandusid ka muistse Seeba kuningriigi olulised tunnismärgid Jeemenis. Tegu on seitsme arheoloogiamälestisega, mis annavad tunnistust kunagise Seeba kuningriigi jõukusest ning arhitektuursetest ja tehnoloogilistest saavutustest. Nende hulgas on tänase Maribi piirkonnas asuvad templivaremed ja mitme kuulsa tammi jäänused, mis koos leidliku kanalisüsteemiga muutsid omal ajal kogu piirkonna roheliseks paradiisiks.

Kõik kolm kandetaotlust esitati erakorralise kiirmenetluse ehk hädaolukorra menetluse alusel. Selle menetluse kasutamisel kantakse paigad automaatselt ka ohustatud maailmapärandi nimekirja.