Täna toimub Tartus vandenõuteooriate teemaline filosoofiapäev

19.11.2021

Täna, 19. novembril tähistame koos Tartu ülikooli filosoofia osakonna ja filosoofiahuviliste õpilaste ja õpetajatega Tartus UNESCO filosoofiapäeva. 2021. aasta filosoofiapäeva keskmes on vandenõuteooriad, avame konspiratiivse mõtlemise temaatikat filosoofiliselt ning ühiskondlik-kultuuriliste protsesside perspektiividelt.

Päeva alustame loengu ja seminari vormis, mida juhendab Tartu ülikooli lektor Marko Uibu ja jätkame töötubadega, kus õpetajaid kaasab filosoof ja filosoofiaõpetaja Leo Luks ja õpilasi filosoof-youtuber Jared Bauer.

Marko Uibu käsitleb vandenõude ja väärinfo levimise erinevaid põhjusi ja tagajärgi ning arutleb osalejatega inforuumis orienteerumise ja eriarvamusel olevate inimestega dialoogi tekitamise võimaluste üle. Jared Bauer on Soomes resideeruv USAst pärit mitmesuguseid teemasid käsitleva Youtube’i kanali Wisecrack asutaja ja arutleb Tartus õpilastega teadusfilosoofilistel teemadel. Leo Luks palub õpetajatel meenutada kogemusi vandenõuteooriatega ning arutada üheskoos filosoofiaprogrammis ja olemasolevates õppematerjalides sisalduvaid võimalusi vandenõuteoreetilise meelsuse kõigutamiseks.

Filosoofiapäeva saab jälgida otseülekandes UNESCO ERKi Facebooki lehel: www.facebook.com/UnescoERK Kanname üle Marko Uibu ja Jared Baueri esinemisi vastavalt kl 11.10-12.40 ja 13.40-15.10.

Filosoofiapäev on UNESCO poolt ellu kutsutud teemapäev, mida tähistatakse igal aastal novembris. Filosoofiapäeva eesmärk on väärtustada filosoofia pärandit, arendada ja ülal hoida kriitilise mõtlemise, analüüsi- ja argumenteerimisoskusi. Esimest korda toimusid üleilmsed filosoofiapäeva pidustused 2002. aastal.