UNESCO peakorteris avati Juri Lotmani 100. sünniaastapäevale pühendatud näitus

11.10.2022

11. oktoobril avati UNESCO peakorteris Pariisis Juri Lotmani 100. sünniaastapäevale pühendatud näitus “Rännak Lotmani semiosfääris”. Näitus rändab 2022. aasta jooksul mitmesse Euroopa riiki ning on osa Juri Lotmani juubeliaasta sündmustest, mida tähistatakse koostöös UNESCOga.

Näitus tutvustab Tartu Ülikooli professorit, maailmakuulsat semiootikut, filoloogi ja kultuuriajaloolast Juri Lotmanit, kes pühendus kultuuri, kunsti ja inimteadvuse toimimise uurimisele, olles samas erakordne inimene, kes hoidis suletud ühiskonnas avatuna nii oma kodu uksed kui ka mõttemaailma. Näituse kujunduse kese on Juri Lotmani korter Tartus Burdenko (tänasel Veski) tänaval. Aastakümnete jooksul kohtusid siin teadlased, tudengid ja kultuuritegelased. See oli avar ja loov keskkond, kus sündisid lennukad ideed, mis muutsid Tartu maailmakuulsaks semiootikakeskuseks. Näitus portreteerib Juri Lotmanit kui mitmekülgset isiksust – lahke võõrustaja, pühendunud vanaisa, mitmetahuline teadlane ja süümega intellektuaal.

Näituse sisu- ja kujunduskontseptsiooni loojad on filmikunstnik Katrin Sipelgas ja režissöör Jaak Kilmi koostöös Eesti Semiootika Seltsiga. Näituse Pariisi jõudmisele aitasid kaasa veel Tallinna Ülikooli Juri Lotmani semiootikavaramu, Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Eesti suursaatkond Pariisis ja UNESCO ERK.

Näitus jääb UNESCO peakorteris avatuks 21.oktoobrini. Juri Lotmani juubeliaasta täieliku kavaga saab tutvuda veebilehel www.jurilotman.ee.