UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirjad said täiendust

02.12.2022

UNESCO vaimse kultuuripärandi komitee istungil Marokos lisati vaimse pärandi nimekirjadesse ühtekokku 43 kultuurinähtust. Esindusnimekiri on jätkuvalt kõige populaarsem, kiireloomulist kaitset vajava vaimse kultuuripärandi nimekiri aga kõige olulisem, et elav pärand püsiks üle aegade.

Ehkki vaimne kultuuripärand on oma olemuselt imetabaselt mitmekesine, joonistusid seekordsete taotluste hulgas ometi välja teatud trendid. Rikkalikult olid esindatud traditsioonilised käsitööoskused, näiteks niplispitsi valmistamine Araabia Ühendemiraatides, millega ehitud riideid kantakse ennekõike pühadel ja pulmades, või oskused ja teadmised, mille abil valmivad Rumeenia ja Moldova tuntud õlatikandiga rahvariidepluusid.

Mõistagi leidub uute kannete seas ka muusikaga seotud kultuuriilminguid, näiteks alžeeria rahvalaul raï või ungari traditsioonilised keelpilliansamblid, mis panevad iga peo käima. Kireva tantsumaailma näiteks võib tuua Zambias armastatud kalela, kus tantsijate nõtked rivid liiguvad edasi ja tagasi, samal ajal trummipõrina saatel lauldes. Saksamaal harrastatava moderntantsu juures on kõige olulisem vaba eneseväljendus ja igasuguste reeglite puudumine. Ehkki komitee vaidles pikalt, kas moderntantsu näol on tegu vaimse kultuuripärandiga, kanti see siiski esindusnimekirja.

Festivale ja traditsioonilisi pidustusi hinnatakse samuti igas ilmakaares, sest need toovad kogukonna kokku. Olgu siis tegu Püreneede piirkonnas asuvate Andorra ja Prantsusmaa külade karupidustustega, kus karudeks maskeerimise, tantsu, tralli ja tagaajamisega tähistatakse kevade saabumist, või Guatemala püha nädalaga, kus tähistatakse väga erineval moel Kristuse surma ja ülestõusmist, mis sümboliseerib lootust ja ühtsust.

Aja märk on seegi, et paljud uutest kannetest rõhutasid vaimse pärandi seost looduse ning kestliku arengu eesmärkidega. Taotluste hindajad tõstsid esile Sloveenia taotlust mesindusest kui kestliku eluviisi näitest. Loodushoidlikke praktikaid tähtsustas nii 15 Araabia ja Aafrika riigi ühine taotlus traditsioonilisest datlikasvatusest kui ka Austria, Tšehhi, Saksamaa, Läti, Poola ja Hispaania koostöös esitatud taotlus palgiparvetamisest.

Harjumatult rikkalikult oli seekord esindatud kulinaarse pärandi valdkond. Kujuteldavale ühisele pidulauale seati Jordaania piduroog al-mansaf, mis koosneb jogurtis ja vürtsides hautatud lambalihast, Põhja-Korea külm nuudliroog pyongyang raengmyon, Prantsusmaal armastatud pikk sai baguette ja Tuneesia vürtsikad harissaga maitsestatud toidud. Laual oli ka esinduslik valik lahjemaid ja kangemaid jooke. Ühest kannust pakkusid teed Aserbaidžaan ja Türgi, teisest Hiina. Saudi-Araabia tõi lauale khawlani kohvioad, serblased ploomibrändi slivovitši ja Kuuba rummi. Seejuures tuleb rõhutada, et vaimse pärandi juures on tähtis just nende toitude ja jookide sotsiaalne ja kultuuriline kontekst ning nende valmistamisega seotud teadmised ja oskused, mitte roog ega märjuke kui valmistoode. Samuti ei tähenda ühe riigi esitatud ja nimekirja kantud taotlus mingit omandiõigust sellele kultuurinähtusele. Vaimne pärand levib ikka üle piiride ja kuulub kõigile, kes seda armastavad ja omaks peavad.

Eesti vaimne kultuuripärand on UNESCO nimekirjades hästi esindatud. Meie elava pärandi näidetena on vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja juba kantud Kihnu kultuuriruum, Eesti, Läti ja Leedu laulu- ja tantsupidude traditsioon, seto leelo ja Võromaa suitsusauna traditsioon ning kiireloomulist kaitset vajava vaimse kultuuripärandi nimekirjas on ühepuulootsiku ehitamine ja kasutamine Soomaal. Ideid on podisemas veelgi. Mulgid valmistavad ette taotlust mulgi pudru esitamiseks esindusnimekirja ja Eesti Folkloorinõukogu eestvõttel on plaan esitada edaspidi samasse nimekirja sanditamiskombestik.

Täpsem info uute kannete kohta UNESCO vaimse pärandi nimekirjades