UNESCO ühendkoolide võrgustik
UNESCO ühendkoolide võrgustik (UNESCO Associated Schools Network) asutati aastal 1953, et toetada inimestevahelist paremat läbisaamist ja rahu maailmas. UNESCO ühendkoolide võrgustikus on umbes 12 000 õppeasutust 182 riigist. Osalemine võrgustikus toetab haridusasutust kvaliteetse hariduse andmisel, pakub võimalusi koostööks, oma tegevuste tutvustamiseks ja uute kontaktide loomiseks. Võrgustiku liikmed taotlevad avatud, keskkonnast ja inimestest hoolivate ning ühiskondlikult aktiivsete noorte kujunemist.
UNESCO ühendkoolide võrgustiku tegevusena on käivitatud mitmeid pilootprojekte, nende seas ka Läänemere Projekt (Baltic Sea Project ehk BSP), mis alustas tegevust 1989. aastal eesmärgiga suurendada Läänemere-äärsete riikide õpilaste keskkonnateadlikkust ning julgustada neid tegutsema piirkondlikul tasandil rahu ja kestliku tuleviku nimel. Aja jooksul kujunes projektist omaette koolide võrgustik.
Eesti UNESCO ühendkoolide ja BSP võrgustikud ühinesid 2018/19. õppeaastal. Eestis koordineerivad võrgustiku tööd Mondo ja Tartu loodusmaja.
Võrgustiku tegevused on seotud maailmakodaniku- ja kestlikku arengut toetava haridusega ning panustavad Eesti põhikooli ja gümnaasiumi riiklikes õppekavades toodud kaheksa üldpädevuse kujundamisse õpilastes. Võrgustiku ühised tegevused pannakse paika iga õppeaasta alguses, kuid võrgustikus osalevate koolide ettevõtmised ei ole nendega piiratud. Oodatakse õpetajate ja õpilaste loovat lähenemist ning initsiatiivi.
Eesti UNESCO ühendkoolide nimekiri on leitav siin.
Kuidas liituda UNESCO ühendkoolide võrgustikuga?
Võrgustikust saad lähemalt lugeda UNESCO ühendkoolide juhendmaterjalist ning Mondo Maailmakooli ja Läänemere Projekti koduleheküljelt. Kui teie kool on võrgustiku töös osalemisest huvitatud, kirjutage oma soovist UNESCO ühendkoolide koordinaatoritele, kes jagavad edasist infot.
Võrgustiku koordinaatorid
Meelike Terasmaa, unescoschools@mondo.org.ee, Mondo Maailmakool
Maria Ivanova, maria.ivanova@tartuloodusmaja.ee, Tartu loodusmaja, Läänemere Projekti rahvusvahelised tegevused
Uuendatud: 9.04.2024