Namiibia loomemajanduse häkaton 2025

5.-6. märtsil 2025 toimus Windhoekis häkaton “Hack the Heritage, Growing Digital”. Häkatonil osalesid inimesed eri põlvkondadest ja piirkondadest. Kokku arendati Eesti ja kohalike ekspertide käe all 13 ideed. Kaasa lõid ja metoodikat testisid ülikoolide õppejõud, kes eelmise aasta augustis sama projekti raames toimunud Eesti koolitusel osalesid. Eesti ekspertide eestvedamisel käidi läbi olulised teemad: autoriõigused, ületurism, ettevõtlusoskused, pärandi kommertsialiseerimine, kohalike keelte säilitamine ja väärtustamine, pärandi kaasaegne kasutamine, ärimudelid, väärtuspakkumised. Eriti suurt huvi pakkus Namiibia panga DNB ärianalüütiku Phillip Martini ülevaade, kuidas ja mis tingimustel on Namiibias oma projekte võimalik rahastada.

Ideed, mida häkatonil arendati, olid mitmekesised: orgaanilisest traditsiooniliste ravimtaimede kasvatamisest, pärimuskunsti populariseerimisest, hõimude keelte säilitamisest, lastele traditsiooniliste riiete tutvustamisest kuni turistidele kohalike kommete ja kultuuri tutvustamiseni. Erilist üllatust pakkusid projektide esitlused, mis tõmbasid tähelepanu ja olid nii näitemängu-, tantsu- kui ka ühislaulu vormis. Eesti ja Namiibia esindajatest koosnev žürii tõstis esile kolm ideed: kohalike kunstnike teoste tutvustamiseks loodava digiplatvormi, vanaemade kangakasutamisoskuste säilitamiseks loodava e-raamatu ja lastele traditsioonilist riietust ning kombeid tutvustavate nukkude valmistamise.

Namiibia loomemajanduse häkatonil osalejad 2025

Häkatonil ütles Eesti-poolsed avasõnad Namiibias visiidil olnud kultuuriminsiteeriumi kantsler Kristiina Alliksaar. Häkatonil osalesid Eesti eksperdid Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiast Ave Matsin, Jorma Sarv ja Virgo Sillamaa ning Creativity Labist Ragnar Siil, keeleteemadel andis nõu EKIst Sven-Erik Soosaar, häkatoni juhtis Toomas Roolaid.

Häkaton toimus Loov Eesti juhitava ja ESTDEVi rahastatava projekti „Kultuuripärandil baseeruvate digioskuste ja ettevõtluspädevuse arendamine Namiibias õppekavade täiustamise kaudu“ (juuni 2024-märts 2025) raames.